Sprawozdanie merytoryczne Instytutu Pawła Włodkowica za 2018 r.

1. #100Victims

W pierwszych tygodniach 2018 r. kontynuowano rozpoczętą 7 XI 2017 r. akcję #100Victims. W jej ramach codziennie przez 100 dni zamieszczano w mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) krótkie biogramy ofiar systemu komunistycznego. Biogramy publikowane były w dwu wersjach językowych – angielskiej i polskiej.

Do momentu zakończenia akcji liczba wyświetleń biogramów przekroczyła milion, co świadczy o jej sukcesie. O kampanii prowadzonej przez Instytut Pawła Włodkowica informowały media.

 

2. Monuments of remembrance 1918-2018.

W lutym 2018 r. z inicjatywy IPW powstało konsorcjum pięciu instytucji (IPW, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Post Bellum – Słowacja, Centrum pro dokumentaci totalitnich rezimu – Czechy, Fundatia Academia Civica – Rumunia), które złożyło wspólny wniosek w ramach programu Europe for Citizens (konkurs Remembrance). Projekt został wysoko oceniony i uzyskał finansowanie. We wrześniu 2018 r. roboczym seminarium rozpoczęła się jego realizacja.

W ramach projektu, którego celem jest opisanie procesu kształtowania pamięci narodowej czterech państwa w stuleciu 1918-2018, IPW przygotuje, w oparciu o szczegółowy kwestionariusz, opisy 90 pomników postawionych w Polsce w latach 1918-2018. Zostaną one umieszczone na stronie internetowej projektu. Eksperci Instytutu uczestniczyć będą także w specjalistycznych warsztatach, których celem będzie wypracowanie rekomendacji, jak można wykorzystywać pomniki w edukacji historycznej.

 

3. Liberation Route.

Instytut Pawła Włodkowica nawiązał współpracę z Liberation Route Europe Foundation, realizującą szeroko zakrojony projekt „Liberation Route Europe”, którego celem jest opisanie procesu wyzwolenia Europy 1944-1945 i zachęcenie do odwiedzania miejsc związanych z tym wydarzeniami. W ramach tego projektu eksperci IPW przygotowali (w języku polskim i angielskim) opisy sześciu miejsc i osób.

 

4. Międzynarodowa konferencja naukowa „History as an Instrument of Contemporary International Conflicts”.

W dniach 25-27 października 2018 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „History as an Instrument of Contemporary International Conflicts”. Jej współorganizatorem, obok Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (Uniwersytet w Lipsku) i Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, był Instytut Pawła Włodkowica. W konferencji wzięli udział badacze z Polski, Niemiec, USA, Indonezji, Rosji, Włoch, Ukrainy, Gruzji, Finlandii, Belgii, Francji i Węgier.

 

5. Nowa odsłona portalu Communist Crimes.

Na zaproszenie estońskiego Instytutu Pamieci Historycznej eksperci Instytutu Pawła Włodkowica przygotowują (w języku angielskim) obszerne noty historyczne dla 12 państw, w których panował komunizm. Zostaną one wykorzystane w nowej wersji portalu http://communistcrimes.org/ W 2018 r. przygotowano część tekstów, całość projektu zostanie zakończona w lutym 2019 r.