Komunikat prasowy

 

Instytut Pawła Włodkowica w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej rozpoczyna akcję społeczną „Minuty Pamięci”. Jej celem jest przypomnienie światu tej sowieckiej zbrodni poprzez pryzmat jej konkretnych ofiar. IPW zachęca internautów do przełożenia na znany im język obcy krótkiego biogramu jednej ze stu ofiar (Minuty pamięci) i zamieszczenia go na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

„Liczymy, że w ten sposób prawda o Zbrodni Katyńskiej dotrze do tysięcy ludzi na całym świecie”, mówi dr Łukasz Kamiński, współzałożyciel Instytutu Pawła Włodkowica  i były prezes IPN.

Opracowane biogramy przypominają, jak wielką stratę poniosła Polska na skutek Zbrodni Katyńskiej. Wśród stu sylwetek ofiar znalazło się m.in. 36 oficerów Wojska Polskiego, ale też siedmiu lekarzy, sześciu prawników, weterynarz, farmaceuta, trzech architektów, ośmiu nauczycieli, trzech dziennikarzy, siedmiu policjantów, trzech burmistrzów, senator, dwóch posłów. Wśród nich są najbliżsi członkowie rodzin: bracia, oraz syn i ojciec. Najstarsza z opisanych ofiar NKWD miała 62 lata, najmłodszy zabity nie skończył 18 lat.

„Akcję kierujemy do szerokiego grona odbiorców, zarówno w kraju i zagranicą. Bardzo liczymy na udział w niej Polaków na stałe mieszkających poza krajem. Aby wziąć w niej udział, wystarczy poświęcić kilka minut. To będą właśnie owe minuty pamięci, które są symbolem naszej akcji.” – powiedział koordynator akcji, dr hab. Andrzej Zawistowski.

Szczegóły akcji znajdują się na stronie: http://instytutwlodkowica.pl/index.php/2020/04/04/minuty-pamieci/

Akcja trwać będzie do końca kwietnia.